چگونه یک شمع خودرو را تست کنیم تا ببینیم آیا کار می کند یا خیر؟ (بخش اول)

هر موتور بنزینی چه کوچک چه بزرگ حداقل یک شمع خودرو دارد و این جزء کلیدی نیاز به بازرسی و آزمایش دوره ای دارد. نحوه انجام آن را در اینجا بیاموزید.

معرفی

شمع در همه موتورهای بنزینی یافت می شود. کار آن ها این است که مخلوط هوا/سوخت داخل موتور را در زمان مناسب مشتعل کنند. سن، استفاده و کیفیت پایین سوخت همگی می‌توانند باعث کثیف شدن شمع شوند و باعث شوند به درستی جرقه نزنند.
استارت نشدن یا استارت سخت دو علامت بد بودن شمع است، علامت های دیگری مانند کارکرد نادرست، مصرف سوخت بیشتر و قدرت کمتر از حد معمول نیز وجود دارد. یادگیری تست شمع یکی از بخش های اساسی عیب یابی هر موتور است. این کار فقط چند دقیقه طول می کشد و هزینه کمی دارد.

نحوه کار یک شمع 

شمع ها همیشه در بالای سرسیلندر موتورهای کوچک قرار دارند. سیلندرهایی مانند اینها دارای باله های خنک کننده در خارج هستند و یکی از بزرگترین قطعات هر موتور کوچک بنزینی هستند.
تمام شمع ها به سوراخی در سر سیلندر وارد می شوند.
یک سیم ضخیم و اتصالاتی که روی انتهای شمع فشار داده می شود، نیروی الکتریکی لازم برای جرقه زدن نوک مخفی شمع را تامین می کند.
سیستم جرقه زنی موتور یک پالس جریان با ولتاژ بسیار بالا را از طریق این سیم و به داخل شمع می فرستد – معمولاً 20000 تا 30000 ولت برای یک موتور کوچک.
نوک دوشاخه درست در داخل محفظه احتراق موتور در سرسیلندر قرار می گیرد و شامل یک شکاف کوچک است.
هنگامی که برق فشار قوی با این شکاف مواجه می شود، در مسیر خود از فضای هوا پرش می کند تا با جریان یافتن به داخل بلوک موتور، مدار را کامل کند. این پرش یک جرقه قابل مشاهده ایجاد می کند که مخلوط هوا/سوخت داخل موتور را مشتعل می کند تا بتواند کار کند.

ابزار مورد نیاز

 • تستر شمع (اختیاری)
 • آچار شمع

مراحل گام به گام تست یک شمع خودرو

مرحله 1

سیم شمع خودرو را بردارید.

 • پوششی که شمع را می پوشاند، بردارید.
 • سیم احتراق را از انتهای شمع جدا کنید. بدنه سیم را نکشید، زیرا ممکن است باعث آسیب شود. اطراف دو طرف آن را پایین بیاورید و به آرامی قسمت انتهایی سیم را که بالای آن قرار دارد بکشید.
 • اگر درپوش و سیم احتراق جدا نمی شوند، اتصال لاستیکی را در حین کشیدن به یک طرف بچرخانید.

گام 2

با دستگاه شمع را تست کنید.

 • یک تستر شمع را به سیم استارت وصل کنید. در انتهای دیگر، تستر همانطور که در موتور شما قرار دارد به شمع وصل می شود.
 • خودرو را روشن کنید.
 • موتور را روشن کنید، یا اگر روشن نشد، به سادگی فقط استارت بزنید و به کناره های شفاف تستر دقت کنید. اگر جرقه یا درخشش قابل مشاهده ای وجود نداشته باشد، می توانید مطمئن باشید که هیچ جرقه ای در نوک شمع وجود ندارد. آیا این به این معنی است که این قسمت خراب است؟ شاید. شمع ممکن است بد باشد، بله، اما عدم وجود جرقه نیز می تواند به دلیل نقص در جای دیگری در سیستم جرقه زنی باشد.

مرحله 3

بدون تستر شمع را تست کنید.

 • از آچار شمع مناسب برای شل کردن و جدا کردن شمع موتور با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه های ساعت استفاده کنید. البته این اتفاق باید با برداشتن سیم استارت رخ دهد.
 • سیم استارت را دوباره به بالای شمع شل وصل کنید، سپس شمع را طوری قرار دهید که بدنه فلزی پایینی با قسمت فلزی سرسیلندر موتور تماس داشته باشد.
 • استارت بزنید و شکاف را در نوک آن تماشا کنید. اگر شمع و بقیه سیستم جرقه زنی به درستی کار می کنند، باید یک جرقه آبی آشکار بین نوک الکترود مرکزی داخلی شمع و قسمت بالای فلزی منحنی که با چرخش موتور به سمت پایین قوس می شود، مشاهده کنید.
 • چنانچه جرقه قابل مشاهده ای وجود نداشت، بررسی کنید که استارت روشن است، سپس دوباره امتحان کنید. اگر جرقه وجود نداشته باشد یا ضعیف باشد، در مسیر یافتن علت مشکل موتور خود هستید.

مرحله 4

یافته های خود را ارزیابی کنید.

 • به نوک شمع خارج شده نگاه کنید. شمع باید از موتوری با الکترود مرکزی که پسماندهای خاکستری یا قهوه ای روشن دارد خارج شود. باید عاری از هرگونه رسوب سیاه روغنی یا کرکی باشد که می تواند به برق فشار قوی اجازه دهد که شکاف را دور بزند و جرقه نزند و از روشن شدن یا کارکرد صحیح موتور شما جلوگیری کند.
 • شمع را با یک شمع جدید از همان نوع تعویض کنید (هزینه یک شمع استاندارد 5 تا 8 دلار است). اگر شمع جدید نمی تواند موتور شما را روشن کند و به خوبی کار کند، مشکل از قسمت دیگری از سیستم احتراق یا سوخت است. شما ثابت کردید که شمع علت مشکل نیست و تست شما کامل شده است.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

4/5 - (1 امتیاز)
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
 • 02186120995
 • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند