چگونه یک دینام را تست کنیم(بخش دوم)

مشکلات استارت/ توقف مکرر

اگر ماشین در هنگام راه اندازی مشکل دارد، احتمالاً به دلیل باتری است. با این حال، می تواند نتیجه یک دینام خراب نیز باشد.
در صورتی که دینام آنطور که در نظر گرفته شده کار نکند، باتری مجددا شارژ نمی شود و در نهایت تخلیه می شود. به خواندن ادامه دهید تا بفهمید که آیا مشکل در باتری است یا دینام.
اگر می‌توانید ماشین خود را روشن کنید اما به صورت مکرر متوقف می‌شود، ممکن است مشکل شمع‌های شما باشد. به طور خاص، دینام شما برق ثابت کافی برای کارکرد صحیح شمع ها را تامین نمی کند.

باطری خراب

اگر دینام شما اصلا کار نکند، باتری شما در عرض یکی دو ساعت تمام می شود. از آنجایی که باتری قادر به شارژ نیست، به زودی از کار می افتد.
بسیاری از افراد تصور می کنند که باتری مقصر است وقتی که ماشین دیگر کار نمی کند. در حالی که ممکن است اینطور باشد و اغلب هم همینطور است، مهم است که مطمئن شوید که دینام نقش خود را ایفا می کند.
اگر معلوم شد که باتری کار نمی کند و تعویض شد، اما باتری جدید ظرف چند روز یا چند هفته از کار افتاد، مشکل از دینام است و نه باتری.
اگر باتری به طور غیرعادی سریع تخلیه می شود، حتماً عملکرد دینام خود را آزمایش کنید. این باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شما می شود.

چراغ هشدار باتری

چراغ هشدار باتری نه تنها زمانی که باتری شما کم است به شما هشدار می دهد، بلکه در صورت غیرعادی بودن ولتاژ خروجی از دینام نیز به شما هشدار می دهد.
به همان دلایلی که ممکن است چراغ جلو شما سوسو بزند، چراغ هشدار می تواند همین کار را انجام دهد. اگر چراغ هشدار هنگام استارت ماشین روشن شد. اما در حین رانندگی خاموش شد، احتمالا باتری شما خراب شده است. نکته مثبت ایت است که، حداقل دینام شما کار می کند!
روشن کردن عملکردهای مختلف در خودرو مانند کولر یا نور بالا ممکن است چراغ هشدار باتری را تحریک کند. از آنجایی که این ویژگی ها نیاز به برق دارند، همچنین نیاز است که دینام شما به درستی کار کند تا بتواند به خوبی پاسخ دهد.

سرو صدای غیر طبیعی

صداهای موجود در محفظه موتور معمولا برای یک گوش آموزش ندیده بسیار نامشخص به نظر می رسد. و کمکی نمی کند که یک دینام معیوب با توجه به ریشه مشکل، صداهای متعددی تولید کند.
صدای دینام معیوب معمولاً صدای ناله بلند و صداهای بلند گوش خراش است. این صدا ممکن است خود را به عنوان صدای کوبیدن یا ضربه نیز نشان دهد. که می تواند ناشی از یاتاقان های این قسمت یا تسمه سرپانتین باشد.

چگونه یک دینام را تست کنیم؟

از آنجایی که تمام علائم رایج ذکر شد و اکنون می دانید که دینام چیست. زمان آن رسیده است که بفهمید این قسمت چگونه برای سالم بودن تست می شود.

ولت ها را اندازه گیری کنید.

دینام ها همه وابسته به ولت هستند. اگر هر نوع ولت متر یا مولتی متر دارید، می توانید کارایی دینام خود را با آن تست کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که این مراحل را دنبال کنید:
1. باتری خود را چک کنید.
ابتدا از سالم بودن باتری مطمئن شوید. ولتاژ باتری هنگام خاموش شدن باید سطح ولتاژ 12-13 ولت را نشان دهد.
اگر کمتر از 12 نشان داد، باتری خود را شارژ کنید تا به ولتاژ مورد نظر برسد.
2. موتور را روشن کنید.
با ولت متر یا مولتی متر متصل به پایانه های باتری، موتور را روشن کنید. و مقادیر نشان داده شده را یادداشت کنید.
اگر ولتاژ 13 تا وسط 14 ثانیه را نشان می دهد، دینام شما در وضعیت خوبی قرار دارد.
3. لوازم جانبی الکتریکی را روشن کنید.
اگر خوانش‌های شما تا اینجا خوب است، ولت متر را روی باتری نگه دارید و کولر، چراغ‌های جلو، صندلی‌های گرم شونده و غیره را روشن کنید. اگر مشاهده کردید که در حالی که این ویژگی های مختلف روشن هستند، ولتاژ به زیر 13 می رسد، دینام شما معیوب است.

نتایج

اگر معلوم شد که ولتاژ بالاتر یا کمتر از محدوده مرجع ارائه شده در مراحل بالا است، دینام شما احتمالاً باید تعویض شود.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند