چگونه یک دینام را تست کنیم(بخش اول)

دینام یا آلترناتور ماشین شما باید کار کند تا تمام اجزای برقی آن بتوانند کار کنند. در اینجا نحوه تست آن را برای پیدا کردن مشکلات را بیابید.

دینام باتری ماشین شما را شارژ نگه می دارد و اطمینان حاصل می کند که وسیله نقلیه شما قدرت کافی برای سیستم های مختلف خود را دارد.
اگر شک دارید که دینام شما معیوب است، به خواندن ادامه دهید تا نحوه تست آن را بیاموزید.

دینام چیست؟

برای درک بهتر اینکه چرا آلترناتور باید آزمایش شود، مهم است که بدانیم دینام چیست و چه کاری انجام می دهد.
مردم معمولاً برق ماشین را با باتری آن مرتبط می دانند که درست است. با این حال، برای کار کردن اجزای مختلف خودرو که با برق کار می کنند، یک دینام نیز لازم است.
به طور خلاصه، هدف آلترناتور تولید برق برای شارژ مجدد باتری و تامین انرژی اجزای الکتریکی است. این کار را با تبدیل انرژی مکانیکی (از موتور) به انرژی الکتریکی انجام می دهد.
باتری انرژی را ذخیره می کند و به شما امکان می دهد ماشین را روشن کنید. اگر ماشین شما دینام نداشت، باتری شما در عرض چند ساعت خالی می‌شد، زیرا تنها منبع برق است.

دینام چگونه کار می کند؟

دینام به تسمه سرپانتین خودرو متصل است. تسمه توسط موتور یا به طور خاص میل لنگ می چرخد.
با حرکت تسمه، روتور را که داخل دینام قرار دارد نیز حرکت می دهد. هنگامی که روتور در حال حرکت است، از طریق فرآیند القای الکترومغناطیسی ولتاژ تولید می کند.
به طور خلاصه، بخشی از دینام هنگام روشن بودن موتور حرکت می کند که انرژی تسمه متحرک را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.

نشانه های دینام خراب

علائم خرابی می تواند بسیار باشد. خبر خوب این است که دینام خراب بسیار نادر است زیرا انتظار می رود که آنها در طول عمر ماشین بتوانند کار کنند.
مثل همیشه، استثنائات تاسف باری وجود دارد که دینام خراب می شود. برخی از نشانه‌های معیوب بودن آن شامل موارد زیر است:

  • چراغ های سوسو زن
  • بوی سوختن لاستیک
  • خرابی های الکتریکی
  • مشکلات استارت/ توقف مکرر
  • باتری خراب
  • چراغ هشدار باتری
  • سر و صدای غیرمعمول

در ادامه به بررسی دقیق هر یک از این علائم خواهیم پرداخت. همانطور که در بالا گفته شد، بسیار نادر است که دینام از کار بیفتد، اما اگر این اتفاق بیفتد، تعمیر آن نسبتا آسان و ارزان است.

چراغ های سوسو زن

دینام باید زمانی که موتور روشن است به طور مداوم کار کند. اگر به دلایلی این قسمت به درستی کار نکند، این احتمال وجود دارد که چراغ های ماشین شما شروع به سوسو زدن کنند یا بسیار کم نور شوند.
این به این دلیل است که آلترناتور مقدار ولتاژ ثابتی را ارائه نمی دهد. ممکن است ولتاژ بیش از حد بالا باشد و باعث زیاد روشن شدن چراغ‌های جلو شود، یا ممکن است ولتاژ خیلی کم باشد و باعث کم‌نور شدن چراغ‌ها شود.
هنگامی که خروجی ولتاژ ناسازگار باشد، چراغ های جلو به دلیل عدم تعادل ولتاژ خروجی شروع به سوسو  می کنند.

بوی سوختن لاستیک

تسمه سرپانتین که روتور را در دینام می چرخاند از لاستیک تقویت شده ساخته شده است. اگر تسمه سرپانتین به هر نحوی معیوب باشد، ممکن است بوی سوختن لاستیک متصاعد شود.
البته ممکن است خود آلترناتور معیوب باشد و باعث آسیب به تسمه سرپانتین شود که در نتیجه همان بو ایجاد می شود. اگر با صداهای ناله عجیب همراه باشد، به احتمال زیاد دینام مقصر است.
ممکن است بوی آتش الکتریکی نیز استشمام شود. اگر دینام معیوب باشد، ممکن است به دلیل تولید مقدار کنترل نشده الکتریسیته یا خنک نشدن کافی، بیش از حد گرم شود.
اگر متوجه بوی آتش سوزی شدید، خودرو خود را در اسرع وقت نزد مکانیک ببرید. ممکن است بخارهای سمی تولید کند، بنابراین سعی کنید از تنفس در آن خودداری کنید. دلایل زیادی برای سوختن لاستیک وجود دارد.

خرابی های الکتریکی

تمام وسایل الکترونیکی از جمله شیشه های برقی، رادیو، فرمان برقی، برف پاک کن ها و غیره توسط دینام ماشین شما کار می کنند. اگر معلوم شد این قسمت خراب است، این احتمال وجود دارد که قطعات خودروی برقی شما به خوبی کار نکنند.
در حالی که همیشه اینطور نیست، علائم متفاوتی ممکن است ظاهر شوند. به عنوان مثال، پنجره های شما ممکن است به آرامی جمع نشوند، یا می توانند این کار را بسیار کند انجام دهند.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند