بررسی رادیاتور: نکات تشخیصی و راهنمای عیب یابی(بخش سوم)

7. انسداد جریان خنک کننده:

بررسی کنید که مایع خنک کننده می تواند گردش کند. در مدل های دارای درپوش رادیاتور، درپوش را بردارید، موتور را روشن کنید و بگذارید گرم شود. هنگامی که موتور به دمای کار می رسد، از طریق دهانه می بینید که مایع خنک کننده شروع به جریان می کند. در غیر این صورت، با هسته رادیاتور مسدود شده، پمپ آب یا ترموستات خراب شده روبرو هستید.
بدون رسیدگی مناسب، زنگ زدگی و رسوب می تواند در سراسر هسته رادیاتور جمع شود و از جریان مناسب جلوگیری کند یا به طور کامل جریان مایع خنک کننده را مسدود کند و باعث داغ شدن بیش از حد موتور شود.
با این حال، به خاطر داشته باشید که یک پمپ آب یا ترموستات بد نیز می تواند از جریان مایع خنک کننده جلوگیری کند.

8. خرابی درپوش:

این یکی دیگر از دلایل گرمای بیش از حد موتور است که اغلب نادیده گرفته می شود.
درپوش رادیاتور شما کاری بیشتر از بستن در رادیاتور را انجام می دهد. درپوش همچنین به حفظ فشار لازم برای کارکرد موتور در دمای کار کمک می کند و همچنین در زمانی که دمای مایع خنک کننده در محدوده عملیاتی افزایش می یابد به عنوان یک سوپاپ فرار عمل می کند.
وقتی موتور خنک شد، درپوش رادیاتور را بردارید و آن را از نزدیک بررسی کنید. اگر در، فرسوده یا آسیب دیده به نظر می رسد، ممکن است علت داغ شدن بیش از حد موتور شما باشد.
درپوش را با درپوش دیگری که برای سیستم خنک کننده خاص شما رتبه بندی شده است، جایگزین کنید. در صورت لزوم دفترچه راهنمای مالک یا دفترچه راهنمای تعمیر خودرو خود را مطالعه کنید.
برای تست وضعیت درپوش رادیاتور می توانید از دستگاه تست فشار سیستم خنک کننده استفاده کنید.
همچنین، با برداشتن درپوش رادیاتور، لوله رادیاتور را به صورت چشمی بررسی کنید. اگر لوله دارای فرورفتگی، حتی کوچک باشد، فشار سیستم ممکن است نشت کند و اجازه ندهد که درپوش  به درستی عمل کند.

نشتی مایع خنک کننده در اطراف مخزن مایع خنک کننده و رادیاتور را بررسی کنید.

4. چگونه رادیاتور خود را برای نشتی بررسی کنید؟

تقریباً هر قطعه یا اتصالات در سیستم خنک کننده می تواند منبع نشتی باشد، اما شلنگ های رادیاتور و سیستم خنک کننده منبع های نشت رایج هستند.

  • با استفاده از چراغ قوه، به دنبال مناطق مرطوب و تاریک اطراف مخازن رادیاتور باشید.
  • هسته رادیاتور را از نظر علائم نشتی به دقت بررسی کنید.
  • همچنین گیره شیلنگ بالا و پایین رادیاتور را بررسی کنید. مطمئن شوید که آنها سفت هستند.
  • میله روغن و زیر درپوش سوپاپ را بررسی کنید. خنک کننده شما ممکن است از طریق یک جزء خراب وارد روغن شود (که روغن را به یک ماده شیری رنگ تبدیل می کند).
  • گازهای حاصل از احتراق ممکن است به داخل سیستم خنک کننده نشت کند. برای این کار، باید از یک دستگاه تست نشت احتراق، یا یک آنالایزر گازهای خروجی در تعمیرگاه استفاده کنید.

یاد بگیرید رادیاتور خود را برای مشکلات احتمالی بررسی کنید.

5. آیا به آزمایش فشار مایع خنک کننده نیاز دارید؟

اگر متوجه افت مکرر مایع خنک کننده شده اید، سیستم فشار خنک کننده را آزمایش کنید. ممکن است با یک نشتی کوچک رادیاتور یا نشت سیستم داخلی به دلیل ترک خوردگی بلوک موتور یا سر سیلندر یا واشر ترکیده روبرو باشید.
تست فشار می تواند به شما کمک کند نشتی های سخت را پیدا کنید یا تأیید کنید. این آزمایش از فشار کم استفاده می‌کند تا خنک‌کننده را مجبور کند از نقطه نشتی بیرونی عبور کند، یا ثابت کند که اگر با نشتی داخلی یا لوله آسیب‌دیده  مواجه هستید، سیستم نمی‌تواند فشار را نگه دارد.
اگر دستگاه فشار سنج را دارید می توانید این آزمایش را در خانه انجام دهید یا می توانید ماشین خود را پیش کارشناس ببرید.
هنگام استفاده از دستگاه فشار سنج در خانه، هرگز از فشار مشخص روی درپوش رادیاتور (معمولاً 14 تا 16psi)عبور نکنید وگرنه باعث آسیب به سیستم خواهید شد.
در حالی که سیستم تحت فشار است، اطراف رادیاتور را با چراغ قوه و در صورت لزوم بقیه سیستم خنک کننده را به دقت بررسی کنید.
همچنین درپوش رادیاتور را تست فشار کنید. اگر کلاه در دقیقه اول فشار را نگه نمی دارد، به احتمال زیاد این نقطه نشت شما است.
به طور کلی بررسی رادیاتور کار ساده ای است که معمولاً با چند ابزار ساده قابل انجام است. با این حال، گاهی اوقات ممکن است به ابزار تشخیصی خاصی نیاز داشته باشید، اما باید قبل از خرید با فروشگاه محلی قطعات خودرو خود مشورت کنید. برای جلوگیری از مشکلات رادیاتور و سیستم خنک کننده، برنامه تعمیر و نگهداری را در دفترچه راهنمای تعمیر خود دنبال کنید تا عمر مفید سیستم خنک کننده بیشتر شود.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند