تعویض و بررسی اگزوز(بخش دوم)

بررسی سیستم اگزوز خودرو

اگزوز بخش مهمی از سیستم آلایندگی موتور شما است. سیستم اگزوز از طریق مجموعه‌ای از لوله‌ها که به بالای سرسیلندرها متصل هستند، به خارج کردن محصولات گازی فرآیند احتراق که ماشین شما را به حرکت در می‌آورند، کمک می‌کند. بررسی اگزوز چگونه است؟ چگونه متوجه می شوید که اگزوز شما نیاز به تغییر دارد؟ علائم هشدار دهنده ای که باید به آنها توجه کنید چیست؟ و آیا آزمایش های ساده ای وجود دارد که بتوانید انجام دهید؟

چک های ساده اگزوز

تعدادی بررسی آسان اگزوز وجود دارد که می تواند توسط فردی با دانش مکانیکی محدود انجام شود. ما همیشه توصیه می کنیم هنگام بررسی اگزوز خود از محافظ چشم و دست استفاده کنید. این بررسی ها به شرح زیر است:

زنگ سطح را از بین ببرید –

زنگ سیستم اگزوز را پاک کنید و آن را برای سوراخ های کوچک بررسی کنید. این سوراخ ها می توانند هوا را از خارج از فرایند عادی سیستم جذب کنند و هر گونه سوخت نسوخته را مشتعل کنند، که می تواند باعث عواقب معکوس در اگزوز و آسیب بیشتر به ماشین شما شود.

اتصالات و فلنج ها را بررسی کنید –

در اینجا شما به دنبال رگه هایی از دوده و علائم سیاه در اطراف اتصالات و فلنج ها هستید. اگر با علائم آشکار خروج گاز مواجه شدید، ممکن است بتوانید به سادگی با سفت کردن گیره ها یا تعویض آنها در صورت زنگ زدگی، مشکل را حل کنید.

تکیه گاه ها را بررسی کنید –

سیستم های قدیمی تر از تسمه برای نگه داشتن منیفولد اگزوز به ماشین استفاده می کنند، در حالی که سیستم های جدیدتر از حلقه های لاستیکی استفاده می کنند. در هر صورت بررسی کنید که اینها به درستی در اطراف بدنه خودرو قرار گرفته باشند و از درجه انعطاف پذیری مناسبی برخوردار باشند.

مشکلات مبدل کاتالیزوری –

یک نشانه مطمئن که مبدل شما در حال خراب شدن است صدای تق تق کوچکی است که از دستگاه می آید. این صدا ممکن است به این معنی باشد که قطعه نیاز به تعویض دارد. بهترین راه برای مراقبت از مبدل، اطمینان از عملکرد خوب موتور و عدم نشت سوخت اضافی به دستگاه است.

فیلتر ذرات دیزل –

این دستگاه با مبدل ترکیب می شود تا ذرات دوده را از سیستم اگزوز حذف کند. با این حال، برای کار در دماهای خاصی طراحی شده است که نیاز به کارکردن موتور برای بیش از مدت زمان معینی، دارد. اگر از وسیله نقلیه خود برای بسیاری از سفرهای کوچک استفاده می کنید، توصیه می شود هر ماه آن را به مدت بیشتر از نیم ساعت رانندگی کنید تا این قسمت را تمیز کنید.

نحوه پیدا کردن نشتی اگزوز

شما اغلب متوجه نشت اگزوز خواهید شد که به دلیل صدای بلندی که توسط سیستم منتشر می شود، قابل تشخیص است. متأسفانه از آنجایی که گازهای زائد حاصل از فرآیند احتراق زمانی که از موتور خارج می‌شوند بسیار داغ می‌شوند، این امر اگزوز را تا حدی گرم می‌کند که لمس آن غیرایمن باشد و از بازرسی سیستم در حین کار کردن موتور جلوگیری می‌کند. با این حال، می توانید از فرآیند زیر برای یافتن نشتی در سیستم اگزوز خود استفاده کنید. شما به یک جاروبرقی با شلنگ و یک قطعه لوله با اتصال قیف نیاز دارید.

مطمئن شوید که موتور خاموش است –

قبل از شروع این فرآیند همیشه مطمئن شوید که موتور خاموش است و زمان کافی برای خنک شدن کامل داشته است. سیستم اگزوز می تواند گرما را برای مدتی پس از خاموش شدن خودرو حفظ کند و در هنگام لمس شما را بسوزاند.

جاروبرقی را وصل کنید –

با استفاده از شیلنگ تمیزکننده، جاروبرقی را به لوله اگزوز خود وصل کنید. این قسمت پایانی سیستم اگزوز است که در آن گازها از خودرو خارج می شوند. جاروبرقی را روشن کنید تا هوا را از طریق سیستم اگزوز مکش کند.

از لوله و قیف استفاده کنید –

لوله و قیف کمی شبیه گوشی پزشکی است. از آن برای گوش دادن به قسمت های مختلف سیستم اگزوز استفاده کنید. شما به دنبال صدای خش‌خشی هستید که نشان‌دهنده نشتی است، که با فشار دادن انگشت خود بر روی ناحیه مشکل قابل تأیید است. تغییر صدا نشت گاز از این ناحیه را تایید می کند.

به بررسی ادامه دهید –

هنگامی که نشت را پیدا کردید، همیشه می توانید با یک تکه چسب یا نوار آبی به طور موقت آن را خوب کنید. این کار به شما این امکان را می دهد که بقیه سیستم را به دنبال نشت های بیشتر کاوش کنید. همیشه مطمئن شوید که اقدامات موقتی را که روی سیستم اگزوز قرار داده اید قبل از راه اندازی مجدد خودرو بردارید.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx