تعویض و بررسی اگزوز(بخش اول)

تعویض اگزوز

همه موتورهای احتراقی، بدون توجه به اینکه دیزل، بنزین، الکل یا سوخت زیستی مصرف می کنند، آلایندگی تولید می کنند. این گازهای اغلب خطرناک از طریق سیستم اگزوز از خودرو خارج می شوند. لوله اگزوز به طور مستقیم از طریق منیفولد به سر موتور متصل می شود و برای بیرون کردن تمام دودها از محفظه های پیستون استفاده می شود. بهتر است ابتدا در مورد سیستم اگزوز بیشتر بدانیم سپس به سراغ تعویض اگزوز می‌رویم. اگزوز دارای قطعات زیادی است که عبارتند از:

منیفولد اگزوز

این سیستم لوله هایی است که در واقع به موتور متصل می شود و برای خارج کردن مستقیم محصولات احتراق از موتور استفاده می شود. قیافه آن شبیه یک سری لوله های کوچکتر که به یک لوله بزرگ متصل می شوند، است.

مبدل کاتالیزوری

همه اگزوزهای مدرن اکنون به مبدل های کاتالیزوری مجهز شده اند. این قطعات از طریق فیلترهای مخصوصی که با عناصر فلزی گران قیمت ساخته شده اند، به حذف ذرات سمی از گازهای خروجی موتور کمک می کنند. جایگزینی آنها می تواند بسیار گران باشد.

صدا خفه کن و لوله اگزوز

با توجه به نحوه انتشار گازهای خروجی توسط موتور، اگزوز می تواند سر و صدای زیادی ایجاد کند. صدا خفه کن شبیه جعبه ای است که در انتهای اگزوز قرار می گیرد و لوله از آن خارج می شود.

تعویض اگزوز

برای تعویض اگزوز باید مراحل زیر را انجام دهید:

– قطعات مورد نیاز را ارزیابی کنید.

اولین قدم این است که ببینید چه قسمت هایی از اگزوز را باید تغییر دهید – آیا مبدل کاتالیزوری مشکلی دارد یا لوله آسیب دیده است؟ قبل از شروع کار، با مقایسه آنها با قطعات قدیمی، مطمئن شوید که قطعات جدید صحیح را تهیه کرده اید تا مطمئن شوید که اندازه و شکل یکسانی دارند.

– ماشین را بلند کنید.

برای تعویض اگزوز باید زیر ماشین خود بنشینید. در این مورد فقط از جک استفاده نکنید – باید مطمئن شوید که چرخ‌های جلو را هم روی بلوک‌ها یا رمپ‌ها نگه می‌دارید و در این شرایط بسیار مهم است که مطمئن شوید که ترمزها را کاملاً قفل کرده‌اید.

– قطعات قدیمی را باز کنید.

سپس قطعات قدیمی را از پایه ماشین باز کنید. برای انجام این کار ممکن است به یک تخته کشویی نیاز داشته باشید تا به راحتی به قسمت زیرین وسیله نقلیه خود دسترسی داشته باشید. شما باید فرآیند باز کردن پیچ و مهره را در عقب ماشین شروع کنید و به آرامی به سمت جلو حرکت کنید. از آنجایی که پیچ و مهره ها در معرض انواع شن، آب و کثیفی در کف ماشین شما هستند، اغلب در جای آن ها زنگ زدگی مشاهده می کنید. ممکن است لازم باشد از نوعی اسپری روغن یا آچار و چکش برای شل کردن آنها استفاده کنید.

– اگزوز را بردارید.

بعد از اینکه پیچ های نهایی را جدا کردید، باید اگزوز را از آویزهای آن جدا کنید. از آنجایی که اگزوزهای جدید اغلب با آویزهای جدید عرضه می شوند، می توانید اگزوز قدیمی را از آویزهای آن جدا کنید و قطعات قدیمی را دور بریزید. وقتی اگزوز جدید را نصب می‌کنید، معمولاً آسان‌تر است که آویزها را روی بدنه قطعه، قبل از اتصال آن به بدنه وسیله نقلیه خود قرار دهید.

– اگزوز جدید را وصل کنید.

هنگامی که اگزوز جایگزین را وصل می کنید، باید ترتیبی را که در هنگام جدا کردن قطعه از ماشین انجام داده اید، برعکس کنید. اگر واشرها را در حین باز کردن پیچ و مهره‌ها جدا کرده‌اید، باید آن‌ها را با واشرهای جدید جایگزین کنید یا واشرهای قدیمی را تمیز کنید و در حین قرار دادن اگزوز جدید از آنها استفاده مجدد کنید. هنگامی که پیچ و مهره قطعه را در جای خود متصل کردید، مطمئن شوید که همه چیز را در یک راستا قرار داده اید.

تست سیستم اگزوز

هنگامی که اگزوز خود را در جای خود قرار دادید، آخرین کاری که باید انجام دهید تست موتور خودرو است. آن را روشن کنید و به زیر خودرو نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که دود اگزوز، که باید به وضوح قابل مشاهده باشد، نشت نکند، سپس به عقب برگردید و بررسی کنید که همه قطعات در جای خود محکم هستند و واشرها محکم هستند.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

4.3/5 - (6 امتیاز)
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند