چگونه یک مبدل کاتالیزوری بد را آزمایش کنیم.(بخش دوم)

نکته: روشی سریع برای آزمایش مبدل کاتالیستی محدود

مبدل کاتالیزوری را از لوله هدر یا منیفولد اگزوز شل کنید. این اجازه می دهد تا گازها از آن عبور کنند. اگر متوجه بهبود عملکرد موتور شدید، در مسیر درستی هستید. در صورت لزوم، می توانید همین روش را برای آزمایش صدا خفه کن محدود شده انجام دهید. با این حال، قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه واقعاً نیاز به تعویض مبدل یا صدا خفه کن محدود دارید، یافته های خود را با استفاده از یک یا چند روش ذکر شده دوباره بررسی کنید.

یک سیستم اگزوز محدود، قدرت موتور را از بین می برد.

2. محدودیت مبدل: تست فشار برگشتی

درست مانند تست خلاء بالا، تست فشار برگشتی می تواند به شما در تشخیص گرفتگی سیستم اگزوز کمک کند، اما این تست مستقیماً در سیستم اگزوز انجام می شود تا مبدل کاتالیزوری یا صدا خفه کن یا لوله مسدود شده را تشخیص دهد.
این آزمایش ساده نیاز به فشار سنج عقب دارد. شما ممکن است گیج را در فروشگاه قطعات خودرو محلی خود یا آنلاین پیدا کنید.
برای انجام آزمایش، سنسور اکسیژن (جلو یا عقب) را بردارید. گاهی اوقات، برداشتن سنسور اکسیژن دشوار است زیرا سیستم اگزوز در دمای بالا کار می کند و باعث می شود سنسور به سوراخ رزوه ای که روی آن نصب می شود بچسبد.
1. موتور را روشن کنید و بگذارید حدود 20 دقیقه روشن بماند – یا برای 20 دقیقه سواری به بزرگراه بروید و سپس به گاراژ خود بازگردید.
2. سنسور اکسیژن جلو (پیش کاتالیزوری) را پیدا کرده و بردارید. ممکن است لازم باشد ماشین خود را با یک جک بالا بیاورید و با خیال راحت آن را با چند پایه جک نگه دارید، سپس چرخ های عقب را با چند بلوک چوبی مسدود کنید.
3. سپس، گیج فشار را به جای سنسور اکسیژن نصب کنید.
4. در حالی که گیج در جای خود قرار دارد، موتور را روشن کنید و به خوانش فشار گیج توجه کنید.
5. فشار برگشتی معمولی باید نزدیک به صفر باشد: حداکثر 3 psi.

***

6. هنگام افزایش دور موتور به حدود 2500 دور در دقیقه، باید فشار را بین 1 تا 3 psi دریافت کنید. مسافت پیموده شده شما ممکن است بسته به مدل خاص شما متفاوت باشد. با این حال، خواندن حدود 8 psi یا بالاتر به این معنی است که شما با یک مبدل، لوله اگزوز یا صدا خفه کن مسدود شده روبرو هستید.
7. در صورت نیاز به تست پشت لوله یا صدا خفه کن، سنسور اکسیژن را تعویض کرده و مانیتور کاتالیزور (سنسور اکسیژن عقب) را بردارید و گیج فشار عقب را در جای خود نصب کنید.
8. مرحله 6 را تکرار کنید.
9. فشار را در دور آرام و در دورهای بالاتر موتور اندازه بگیرید.
10. اگر فشار برگشتی این بار نرمال است، مبدل کاتالیزوری گرفتگی دارد. اگر فشار برگشتی همچنان بالا است، شما یک صدا خفه کن یا لوله پشتی گرفته، دارید.

یک مانیتور کاتالیزور (سنسور اکسیژن) می تواند مبدل کاتالیزوری ناکارآمد را تشخیص دهد.

نکته: چگونه یک سنسور اکسیژن گیر کرده را شل کنیم.

سنسورهای اکسیژن به دلیل دمای بالایی که باید در آن کار کنند معمولا به لوله های اگزوز یا منیفولد گیر می کنند. این امر برداشتن آنها را دشوار می کند زیرا شل شدن سنسور می تواند به نخ های باس آسیب برساند.
اگر برایتان سخت است که سنسور اکسیژن را شل کنید، مراحل زیر را دنبال کنید:
1. چند ساعت قبل از اینکه بخواهید سنسور را بردارید، یک روغن نافذ با کیفیت روی پایه سنسور بمالید.
2. اگر زمان اجازه داد، دوباره روغن را چند بار دیگر به فاصله یک یا دو ساعت بمالید.
3. هنگامی که آماده برداشتن سنسور هستید، ماشین خود را روی یک سطح صاف پارک کنید، جلوی وسیله نقلیه خود را بلند کنید و در صورت نیاز برای دسترسی یا رسیدن به سنسور، آن را با پایه های جک پشتیبانی کنید. چرخ های عقب را مسدود کنید و ترمز دستی را تنظیم کنید.
4. موتور را روشن کنید و اجازه دهید حدود 10 دقیقه در حالت آرام بماند تا دمای اگزوز افزایش یابد. این به شل شدن سنسور کمک می کند.

***

5. هنگام شروع به کار بر روی خود سنسور مراقب باشید: لوله های اگزوز و منیفولد در این مرحله در دمای بالایی قرار می گیرند و می توانند پوست شما را به شدت بسوزانند.
6. کابل منفی (سیاه) باتری را از باتری جدا کنید.
7. کانکتور الکتریکی سنسور را جدا کرده و با استفاده از سوکت سنسور اکسیژن، سنسور را شل و خارج کنید. اگر سوکت ندارید، از یک آچار شش نقطه ای استفاده کنید که می تواند با خیال راحت سنسور را بگیرد.
8. اگر حسگر همچنان گیر کرد، کافی است سنسور را چند درجه در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا دیگر نتوانید آن را بچرخانید، سپس روغن نافذ بمالید و سنسور را دوباره سفت کنید.
9. مرحله قبل را تکرار کنید تا سنسور شل شود.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند