چگونه یک مبدل کاتالیزوری بد را آزمایش کنیم.(بخش اول)

علائم بد بودن مبدل کاتالیزوری

معمولاً وقتی مبدل کاتالیزوری دچار مشکل می شود، چراغ چک موتور روشن می شود تا به شما هشدار دهد. رایانه ممکن است یک کد مشکل (مانند P0420 تا P0423) را در حافظه ذخیره کند. کد مشکل لزوماً به این معنی نیست که مبدل گران قیمت باید تعویض شود. قبل از تصمیم گیری باید مقداری عیب یابی انجام دهید.
اینها ممکن است نشانه های بد بودن مبدل کاتالیزوری باشد:

  • موتور قدرت را از دست می دهد.
  • موتور هنگام دور آرام خاموش می شود.
  • بوی تخم مرغ فاسد در اطراف خودرو می پیچد.
  • صدای تق تق از زیر خودرو می شنوید.

این علائم زمانی ظاهر می‌شوند که مبدل شما کارایی خود را از دست می‌دهد، بستر داخلی از هم می‌پاشد، محفظه تا حدی محدود می‌شود یا مبدل مسدود می‌شود.

مبدل کاتالیزوری چه کاری انجام می دهد؟

مبدل کاتالیزوری انتشار گازهای خروجی مضر زیر را کاهش می دهد:

  • هیدروکربن ها (HC)
  • مونوکسید کربن (CO) (مبدل دو طرفه)
  • اکسیدهای نیتروژن (NOx) (مبدل سه طرفه)

این امکان وجود دارد که در طول کارکرد عادی، مبدل تسلیم پیری شود و توانایی کاتالیز کردن گازهای گلخانه ای را از دست بدهد. اما این نادر است. اکثر مبدل های کاتالیزوری بیشتر از موتور عمر می کنند.
اگر مبدل آسیب دیده باشد، معمولاً ناشی از مشکلات عملکرد موتور (اشتعال ناقص، مخلوط غنی هوا و سوخت) یا سایر مشکلات جدی است که باعث می‌شود آلودگی (خنک کننده و روغن موتور) به سیستم اگزوز برسد.
تشخیص مبدل کاتالیزوری بد ممکن است دشوار باشد. اما بررسی آن ارزشش را دارد. قبل از اینکه ماشین خود را به مغازه بفرستید یا تصمیم به تعویض یک مبدل بالقوه خوب را بگیرید، سری آزمایشات زیر به شما کمک می کند تا با استفاده از ابزارهای خاص اما ارزان، دستگاه را عیب یابی کنید.

مکان یابی مبدل(ها)

مبدل کاتالیزوری بین منیفولد اگزوز و صدا خفه کن قرار دارد. مبدل شبیه یک صدا خفه کن کوچک است که در هر انتهای آن یک لوله متصل است.
بسته به وسیله نقلیه شما، ممکن است یک یا دو مبدل داشته باشید. همچنین بسیاری از مدل های کرایسلر و میتسوبیشی از یک مینی مبدل بین منیفولد اگزوز و مبدل کاتالیزوری اصلی استفاده می کنند. مبدل کوچکتر به سرعت گرم می شود، بنابراین به محض روشن شدن موتور سرد شروع به کاهش انتشار گازهای سمی می کند.
برای پیدا کردن مبدل، در صورت لزوم، دفترچه راهنمای تعمیر خودرو را برای مدل خاص خود بررسی کنید.

عیب یابی مبدل شما: چهار تست

برای تعیین اینکه آیا مبدل کاتالیزوری شما گرفتگی دارد یا کارایی خود را از دست داده است، چهار تست زیر را اعمال کنید. برای برخی از آزمایش‌ها، به ابزار خاصی نیاز دارید که می‌توانید آن را در اکثر فروشگاه‌های قطعات خودرو یا آنلاین پیدا کنید.
دو یا چند مورد از این تست ها را برای تایید یافته های خود اعمال کنید.

یک گیج خلاء می تواند به شما کمک کند تا سیستم اگزوز محدود را آزمایش کنید.

1. محدودیت مبدل: تست خلاء

محدودیت سیستم اگزوز باعث از بین رفتن قدرت موتور می شود، اما بسیاری از مشکلات دیگر نیز ممکن است. اگر به مبدل مسدود، مشکوک هستید، باید سیستم را آزمایش کنید. این آزمایش به یک گیج خلاء نیاز دارد. اگر ندارید، به خرید آن فکر کنید. وکیوم گیج یک ابزار تشخیصی مفید است که در سایر پروژه های تعمیر نیز به کار می آید.
1. گیربکس را در حالت پارک (اتوماتیک) یا خنثی (دستی) قرار دهید و ترمز دستی را فشار دهید.
2. شیلنگ خلاء را در تقویت کننده قدرت ترمز جدا کنید و گیج خلاء را به شیلنگ یا به درگاه منیفولد ورودی مستقیم دیگر وصل کنید.
3. موتور را روشن کنید و بگذارید حدود 15 تا 20 دقیقه در حالت آرام بماند تا به دمای کار برسد.
4. در حالت بیکار، خواندن خلاء باید بین 18 تا 22 اینچ جیوه باشد.
5. سرعت پایان را تا حدود 3000 دور در دقیقه افزایش داده و نگه دارید. خوانش خلاء باید کاهش یابد، اما باید در چند ثانیه به سطح قبلی بازگردد. در غیر این صورت، به احتمال زیاد سیستم اگزوز مسدود شده است. به مرحله بعدی ادامه دهید.

***

6. آزمایش را تکرار کنید، اما این بار، دریچه گاز را حدوداً چهار بار باز کنید و سرعت موتور را به حدود 2500 دور در دقیقه افزایش دهید. با هر ضربه زدن دریچه گاز به خوانش خلاء توجه کنید.
7. اگر می بینید که سوزن گیج به طور پیوسته نزدیک به صفر می افتد، به احتمال زیاد مبدل کاتالیزوری یا صدا خفه کن محدود شده است.
8. برای تأیید محدودیت احتمالی، لوله پشتی مبدل کاتالیزوری را به اندازه ای شل کنید که گاز از آن عبور کند.
9. مرحله 6 را تکرار کنید. اگر این بار خلاء به میزان قابل توجهی کاهش پیدا نکرد، انسداد (لوله پشتی یا صدا خفه کن) را پیدا کرده اید. در غیر این صورت، به مرحله بعد بروید.
10. لوله اگزوز هدر را از مبدل به اندازه ای باز کنید که گاز خروجی از آن عبور کند.
11. مرحله 6 را تکرار کنید و خوانش های خلاء خود را یادداشت کنید. اگر خوانش های خلاء شما خلاء معمولی را نشان می دهد، مبدل محدود شده یا مسدود شده است.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند