یاتاقان زدن موتور(بخش دوم)

4. قطعات شکسته
یکی دیگر از عوامل یاتاقان زدن موتور، قطعات شکسته است. زنگ‌زدگی تنها چیزی نیست که می‌تواند برای قطعات متحرک اتفاق بیفتد. همچنین امکان دارد اجزا بشکنند.  این مشکل با سوپاپ ها، شاتون یا پیستون ها رخ می دهد.
اگر این قطعات شکسته شوند، در جایی از موتور که به آن تعلق ندارند گیر می کنند. این اثر تجمعی است، جایی که یک نقص منجر به نقص دیگر می شود.
5. موتور بیش از حد گرم می‌شود.
هرگز نباید اجازه داد موتور بیش از حد گرم شود، در غیر این صورت انتظار مشکلات جدی داشته باشید. اول، گرم شدن بیش از حد موتورها منجر به منبسط شدن پیستون ها می شود که می تواند به دیواره سیلندر آسیب برساند.
گذشته از این، می‌توانید هنگام داغ شدن بیش از حد موتور، واشر سر بترکد که یکی دیگر از تعمیرات گران قیمت است.
6. استارت قفل می‌شود.
در حالی که استارت قفل شده باعث انسداد موتور نمی شود، علائم ارتباط نزدیکی با هم دارند. این دو می توانند همین احساس را داشته باشند.
هنگامی که استارت با شیر برقی گیر کرده است، فلایویل را می گیرد. خوشبختانه، این تعمیر بسیار قابل کنترل تر از یک موتور گیر کرده است.
7. خرابی تسمه تایم/کامشافت
اگر زنجیر تایم، تسمه یا کامشافت از کار بیفتد، می تواند باعث برخورد سوپاپ ها به پیستون ها شود. همانطور که قبلاً بررسی کردیم، مشکل در پیستون ها باعث می شود که موتور مسدود شود.

چگونه یک موتور گیر کرده را بررسی کنیم؟

اگر می خواهید بدانید که باید چگونه یک موتور گیر کرده را در ماشین بررسی کنید، فقط به چند ابزار ساده نیاز دارید تا روش تشخیص را به درستی انجام دهید. توجه داشته باشید که یک موتور ممکن است قبل از گیر کردن علائم مختلفی را نشان دهد. مهم است که مراقب صداهای غیرمعمول موتور، عملکرد ضعیف یا مصرف سوخت، بوی سوختگی، دود زیاد و سایر مواردی که ممکن است در اثر آسیب سبک موتور رخ دهد، باشید.
شما به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:
• دستکش
• ست آچار سوکت
مرحله 1 – ماشین را پارک کنید و کاپوت را باز کنید.
ماشین را در مکانی امن پارک کنید و کاپوت را باز کنید. اگر ماشین شما از استارت امتناع کرد یا به طور ناگهانی در حین عبور از بزرگراه خاموش شد، مراقب دمای شدید داخل محفظه موتور باشید. برای محافظت از خود در برابر سوختگی دستکش بپوشید.
یکی از کابل های شمع را بردارید و کلید را بچرخانید تا ماشین روشن شود. اگر موتور بچرخد، ممکن است موتور گیر نکرده باشد. برای بررسی کامل وضعیت موتور به مرحله 2 بروید.
مرحله 2 – از آچار سوکت برای چرخاندن قرقره میل لنگ استفاده کنید.
قرقره میل لنگ را پیدا کنید. سر آچار با اندازه مناسب را برای قرار دادن پیچ وسط قرقره نصب کنید. قرقره میل لنگ معمولاً در جلو یا کنار موتور قرار دارد (بسته به نوع موتور شما) و محل اتصال تسمه سرپانتین یا تسمه فن است. موتورهای چهار سیلندر معمولاً دارای قرقره میل لنگ در سمت چپ یا راست موتور هستند.

چگونه یک موتور گیر کرده را تعمیر کنیم؟

تعمیر موتور گیر کرده با اطمینان از اینکه مشکل واقعا همین است، شروع می شود. بسیاری از اوقات، یک استارت بد شبیه همان علائم است، بنابراین ابتدا باید یک تشخیص مناسب داشته باشید.
هنگامی که تشخیص دادید موتور گیر کرده است، گزینه های زیادی برای تعمیر ندارید. در بیشتر مواقع، تعویض موتور بسیار منطقی است. بدون مشاهده داخل موتور، تشخیص میزان خسارت وارده دشوار است.
مطمئناً، برخی از قطعات داخلی وجود دارد که می توان آن ها را با کمک ماشین آلات تعمیر کرد، اما این می تواند گران تر از تعویض موتور از آب در بیاید. با این حال، موتورهای با کارایی بالا یا کمیاب ممکن است به جای تعویض بهتر تعمیر شوند. یک مکانیک ماهر می تواند به شما در تعیین مسیر صحیح اقدام کمک کند.

آیا یاتاقان زدن موتور قابل بازسازی است؟

همیشه گزینه ای برای بازسازی موتور خودرو وجود دارد. اما هزینه های نیروی کار بسته به اینکه مشکل چیست می تواند نجومی شود. قبل از تخمین، مکانیک باید موتور را از هم جدا کند تا صدمات جبران ناپذیر را پیدا کند.
بعلاوه، اگر موتور بیش از حد گرم شود، ممکن است اجزای داخلی آن منحرف بشوند و در نتیجه دوام آن کاهش یابد. در بیشتر موارد، تعویض موتور منطقی است.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

 

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند